Řada autorů uvažuje o tom, že se tu mlýn nacházel již v raném středověku, a to jako příslušenství zdejší tvrze, o níž nemáme žádných zpráv, což potvrzuje též zmínka prof. Augusta Sedláčka v jeho…
Jedná se o jeden z úzkých hřebenů Železných hor o délce přibližně 3,1 km a šířce 800-900 m, jehož pojmenování je odvozeno od německého slova „der Gang“, které má řadu významů, ale pro nás je důležité…
V těchto místech u Zlatého potoka, který byl dříve nazýván jako Pekelský, se v minulosti nacházely pozemky, jež náležely nejprve lichnické a později ronovské vrchnosti, která je obhospodařovala…
Kdo dnes jede od Mladotic k Ronovu nad Doubravou, tak musí potkat na levé straně silnice hřbitov a kostel sv. Kříže. Mnohým lidem je záhadou, proč se nachází zde na opuštěném místě a daleko od Ronova…
Tento chrám Páně byl podle lidových podání založen současně s městem, a to některým příslušníkem rodu Heřmanů z Mrdic. Poprvé můžeme jeho existenci doložit v roce 1321, kdy král Jan Lucemburský…
Původním šlechtickým sídlem býval v těchto místech hrad Lichnice, což není nic divného, protože v období jeho slávy žádná Třemošnice ještě neexistovala. Poprvé se o její existenci dozvídáme v roce…
Kdo navštívil Třemošnici a přírodní krásy v jejím okolí, nemohl minout vyhlášené Hedvičino údolí, které se nachází podél Zlatého potoka (dříve zván i jako Pekelský potok), a to od jeho výtoku z…
Jedná se o přibližně 1,5 km dlouhé údolí s velmi prudkými a částečně skalnatými svahy kolem soustavou peřejí a kaskád vybaveného Lovětínského potoka, jež jsou většinou složené z kambrických…
Jeden z nejvýznamnějších pravostranných přítoků řeky Doubravy pramení v úžlabině o nadmořské výšce 532 m n. m. mezi stráněmi kopců "Pod Bučinou" (545 m n. m.) a "Přímský" (552 m n. m.), resp. na půl…
Na zábradlí u náhonu ke Koželužskému mlýnu, dříve Polívkovu mlýnu, sedí od 2. listopadu 2023 bronzová soška vodníka. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Brož. Město za její realizaci…